News Item: LMPC použití a využití.
(Category: Main)
Posted by hokis
Wednesday 23 December 2009 - 14:16:25

Když jsme na IRCu s hokisem a Twistrem probírali -nomo běhy na entry, zmínil jsem prográmek LMPC a k mému překvapení ho neznali. O co jde? Je to docela prehistorická utilitka od Uwe Girlicha, finální verze 2.8 vyšla už roku 1995. Jejím hlavním účelem je převod dem z .lmp formátu do textového souboru a naopak. Doomovské demo má hodně jednoduchou strukturu, každých přibližně 0.03s zaznamená, co hráč právě mačká.

Příklad:

GF50 SR40 TL1 FW        #    39 (1.11s)
GF50 SR40 TL2 FW        #    40 (1.14s)
GF50 SR40 TL1 FW        #    41 (1.17s)
...
GF50 SL50 UT            #   447 (12.77s)
...
GB50 SL40 TR3 NW6       #  1056 (30.17s) Plasma Rifle

V prvním případě hned na začátku mapy valím sr40, mírně u toho vrtím pohledem doleva a rubu pistolkou. Později nahazuju vyšší rychlostní stupeň sr50 (směrem doleva) a pravděpodobně omylem u toho mačkám use. Ještě později zběsile couvám sr40-kou a přehazuju u toho na plazmu. Asi mě naháněla nějaká potvora, že. Za chvíli v tom člověk čte jak v knize a ani nemusí vidět demo. :)

LMPC je prostě úžasná pomůcka pro analýzu dem. Hokisovi už jsme diagnostikovali, že mu prboom na začátku chvilku nereagoval a hrál až od nějakého 8. tiku, dá se vysledovat, kdo je jaký odborník na sr50, atd. Vědci z doomworldu jsou pak schopní i rozpoznat některé nacheatované segmenty. Druhá strana mince je, že LMPC cheatování i usnadňuje. Nic vám nebrání si ty tiky v texťáku přepsat na namistrovanou sr50 a pak ho převést zpátky na demo. Teda kromě faktu, že si tím to demo na 95% desynchronizujete, někde zadrhnete o monstrum, které se díky přepisu pohne jinak... takže to nedělejte.

K rozběhnutí LMPC budete potřebovat DosBox nebo jiný emulátor DOSu. Použití je docela triviální. Uvedu příklad pro přeložení dema do texťáku.

lmpc -s mojedemo.lmp mujtext.txt

Předpokládám, že jsem zrovna v adresáři s lmpc.exe a demo je nahrané do něj, takže nemusím vypisovat cesty. Přídavný argument -t FROM:TO umožňuje přeložit jen část dema od tiku FROM do tiku TO (tzn. třeba -t 666:1000). LMPC má i další přepínače, např. -w na dodělání čekacích tiků na konec dema, třeba když se vám povede vypnout nahrávání zrovna když naskakuje intermission. -r naopak tiky odřízne, např. když si to odmáčknete do dalšího levelu. Překlad z texťáku na demo řešit nebudeme, jsme slušná komunita. :)

Ještě poznámka: V textu není poznat, že přišel exit levelu. Demo zaznamenává jen, co dělá hráč, ne hra. Obvykle to jde poznat jako úsek, kde je nějaká aktivita, následuje pár tiků, kde hráč zuřivě mačká USE na exit čudl, a pak nicnedělání, jak čumíte na intermission. Tam je ale obvykle další zmáčknutí USE, jak je odmáčknete. Když u toho budete mávat myší, bude to i v demu. Poznat tím pádem konkrétní exit tic je docela fuška, respektive u různých teleport exitů to nejde.

News napsal dew.
This news item is from CZECH-N
( http://czech-n.idoom.cz/news.php?extend.28 )


Proudly powered by e107